Auto na kredyt – bez problemu?

Samochód na kredyt? Nic prostszego – wystarczy przyjść do banku, złożyć stosowny wniosek i załatwione. Tak to przynajmniej wygląda w reklamach. Rzeczywistość jest bowiem zupełnie inna, o czym niejeden kierowca przekonał się już na własnej skórze. Przede wszystkim zacząć należy od tego, że w dzisiejszych czasach podjęcie decyzji o zaciągnięciu jakiegokolwiek kredytu wcale nie jest łatwe.

Takie produkty jak kredyt samochodowy na oświadczenie o zarobkach do najtańszych produktów nie należą, więc biorąc na swoje barki takie zobowiązanie trzeba mieć pewność, że nie będzie problemów z płaceniem rat. Nawet w przypadku kłopotów nie należy w żadnym wypadku oczekiwać tego, że bank zrezygnuje z egzekwowania swoich należności. Ponadto od złożenia wniosku o kredyt samochodowy do pojawienia się pieniędzy na koncie droga jest długa. Specyfika kredytów celowych, takich jak właśnie ten, polega między innymi na tym, że wymagają one ustanowienia odpowiednich zabezpieczeń. Nie ma zatem możliwości, aby wszystko załatwić w przeciągu kilku zaledwie dni. Kierowca nie ma przecież wpływu na to jak pracują sądy (tutaj trzeba się udać z wnioskiem w sprawie zastawu rejestrowego) czy firmy ubezpieczeniowe (wizyta w takim miejscu jest konieczna z uwagi na obowiązek wykupienia polisy AC).

Odrębną kwestią jest w tym momencie to jak długo banki zajmują się rozpatrywaniem wniosku. W jednym potrwa to krócej, w innym dłużej – wszędzie jednak niezbędna jest analiza zdolności kredytowej potencjalnego klienta, któremu nie pozostaje nic jak tylko uzbroić się w solidną dawkę cierpliwości.