Jakich kredytów samochodowych szukają Polacy?

W naszym kraju większość kredytów zaciąganych na zakup samochodu dotyczy aut używanych. Sporo osób wychodzi bowiem z założenia, że kupowanie nowego pojazdu zupełnie się nie opłaca – już w momencie, gdy wyjeżdża z salonu traci na swojej wartości kilkanaście procent.

Taki właśnie, a nie inny stan rzeczy dziwić nie powinien – za całkiem przyzwoite pieniądze kupić bowiem można obecnie sprawny, bardzo dobry samochód (choć z drugiej ręki). Nie każdy chce zatem przepłacać – i nie każdego oczywiście na to stać. Niemalże 100 procent udzielnych przez banki kredytów samochodowych to zobowiązania w złotówkach. Obecnie jest zresztą bardzo trudno dostać kredyt na samochód nowy lub używany w walucie obcej – trzeba wykazać się wysoką zdolnością kredytową, przeciętnie o 10-20 procent wyższą aniżeli przy ofertach złotówkowych. Ponadto kredyty na auta w walutach obcych są dostępne w niewielu bankach. Najczęściej klienci zainteresowani są kwotami do 50 tysięcy złotych. Poszukują również takich ofert, gdzie udział środków własnych nie musi być duży lub w ogóle nie jest wymagany. Polacy, jeśli posiadają jakieś oszczędności, na ogół wolą je przeznaczyć na coś innego niż na inwestowanie w kredyt – chociażby na tak zwaną czarną godzinę, co w dobie kryzysów ekonomiczno-gospodarczych jest jak najbardziej zrozumiałe.

Konsumenci są zainteresowani kredytami samochodowymi takiej wielkości, by swobodnie można było pokryć z tych pieniędzy wszystkie koszty, które wiążą się z zakupem pojazdu – rejestracja, ubezpieczenia oraz opłaty w urzędzie skarbowym.