Kredyt samochodowy bardziej zabezpieczony niż gotówkowy

O kredytach na samochody używane
Kredyt na samochód używany otrzymać można obecnie w większości banków. Oferty te różnią się między sobą pod bardzo wieloma względami, dlatego też chcąc znaleźć tą najbardziej odpowiednią, należy poświęcić trochę czasu na szczegółową analizę. Jedną z charakterystycznych cech takiego kredytu jest to, że jego koszt jest niższy niż w przypadku kredytu gotówkowego z racji na korzystniejsze oprocentowanie.

Wynika to z faktu, że kredyt samochodowy na zakup własnego auta jest znacznie lepiej zabezpieczony niż gotówkowy. O czym jeszcze należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, że kredyt na pojazd z drugiej ręki jest trudniej dostać niż na auto nowe. Dzieje się tak z tego powodu, że używany samochód jest gorszym zabezpieczeniem – jest nie tylko znacznie tańszy, ale także narażony na większe ryzyko awarii. Z tego zatem względu banki mają ograniczenia co do wieku przedmiotu kredytowania – w każdej instytucji są to inne limity. Od wieku auta w dużej mierze zależy to, na jak długo można dostać kredyt. Dla przykładu – ktoś chce kupić 5-letni wóz.

W danym banku maksymalna granica dla wieku używanego samochodu wynosi 8 lat – to oznacza, że w dniu zakończenia okresu spłaty auto nie może liczyć sobie więcej niż 8 lat. Wynika z tego, że w takiej sytuacji kredyt można dostać maksymalnie na 3 lata. Trzeba także liczyć się z poniesieniem wyższych kosztów niż w przypadku zobowiązania pozwalającego na sfinansowanie zakupu nowego pojazdu. Bank stawia klientom wiele wymagań – trzeba je poznać jeszcze na etapie przeglądania poszczególnych ofert.