Kredyt samochodowy – odsetki

Kredyty samochodowe są przyznawane w poszczególnych bankach na różnych zasadach. Tym, co każdego kierowcę interesuje najbardziej są oczywiście koszty. Jest oczywiste, że pożyczając od banku pieniądze trzeba się liczyć z tym, że oddaje się nie tylko kapitał, ale i odsetki. Wielkość odsetek jest uzależniona od kilku czynników. Nie bez znaczenia jest w tym momencie sposób ich naliczania.

Z punktu widzenia klienta najbardziej korzystne jest naliczanie ich tylko od tej części kapitału, która pozostała do spłacenia. Na ogół jednak banki wyliczają odsetki, biorąc pod uwagę całą kwotę zobowiązania – na tym zaś klient w dużym stopniu traci. Musi po prostu płacić więcej. Czy zatem opcja numer jeden jest możliwa? Jak najbardziej tak, ale pod warunkiem, że kierowca zdecyduje się na malejące raty kredytu samochodowego. Niestety, nie każdy sobie na te rozwiązanie może pozwolić. Konieczne jest tu posiadanie dochodów na bardzo wysokim poziomie, ponieważ w początkowej fazie okresu spłaty raty malejące nie są niskie. W wielu przypadkach wnioskodawcy o kredyt samochodowy na zakup własnego auta nie mają takiej zdolności kredytowej. Przeciętny budżet domowy w naszym kraju takiego obciążenia nie wytrzyma.

Tak więc siłą rzeczy większość kierowców wybiera raty stałe, które wiążą się niestety ze znacznie większymi kosztami odsetek. Oczywiście, jak one są duże – to zależy też od oprocentowania kredytu. To już zaś bardzo skomplikowana sprawa. Nie mniej jednak ogólna zasada jest taka, że kredyty na samochody używane mają wyższe oprocentowanie aniżeli te na auta nowe.