Umowa o autokredyt – należy ją przeczytać!

Podejmując się zobowiązania jakim jest kredyt samochodowy, powinniśmy pamiętać o tym, by dokładnie przeczytać umowę. Niestety, wiele osób nie przywiązuje do tego zbytniej wagi – naprawdę mnóstwo ludzi nie czyta podpisywanych przez siebie dokumentów lub robi to bardzo pobieżnie. Wymaga to też czasu, powinniśmy być skupieni, więc odpada robienie tego w obecności pracownika banku, byle jak i na kolanie.

Tym bardziej, że bankowemu konsultantowi będzie zależeć na tym, by możliwie jak najszybciej uzyskać nasz podpis. Nie są odosobnione sytuacje, kiedy bank wywiera na klientów presję w tym zakresie. Nie ma tymczasem prawa tego robić. Nam z kolei przysługuje prawo do tego, by cały komplet dokumentów zabrać do domu, by w ciszy i spokoju dokładnie się z nimi zapoznać – tak długo jak nam będzie potrzeba. Lepiej zastanawiać się tydzień, ale wiedzieć, co się podpisuje, mając świadomość warunków, na które się przystaje. Zaciągnięcie kredytu – czy samochodowego , czy jakiegokolwiek innego – jest dla nas wiążące. Przyjmujemy w tym momencie na swoje barki niemałą odpowiedzialność, w tym za swoje własne pieniądze.

W głowie się zatem nie mieści to, że komuś nie chce się przeczytać umowy. To jednak dość nagminne zjawisko. Ludzie potem mają pretensje do banku i ogólnie do całego świata – narzekają na to jak bardzo zostali pokrzywdzeni, a słowem nawet nie wspomną, że wyrazili zgodę na coś, o czym tak naprawdę nie mieli zielonego nawet pojęcia. Złożenie własnoręcznego podpisu na jakimkolwiek dokumencie jest właśnie wyrażeniem takowej zgody.