Zanim złożymy wniosek o najtańszy kredyt samochodowy

Dzięki kredytowi samochodowemu sfinansujemy zakup zarówno nowego, jak i używanego pojazdu, przy czym też większość banków nie robi problemów w sytuacji, gdy w rachubę wchodzi auto sprowadzone z zagranicy. Chociaż wspominane kredyty kojarzą się w głównej mierze z samochodami osobowymi, za uzyskane z tego tytułu pieniądze kupić można także i inne pojazdy – na przykład naczepy rolnicze, jednoślady (motocykle, motorowery, skutery) czy nawet sprzęt wodny (jak chociażby motorówki).

Co dokładnie może stać się przedmiotem umowy kredytowej, to już zależy od banku – w każdym z nich obowiązuje bowiem inny regulamin w tym zakresie. Zanim kierowca zdecyduje się na konkretną ofertę i wybierze najtańszy kredyt samochodowy, powinien koniecznie przeanalizować wszystkie dostępne na rynku oferty. Jest to też sposobność, by samemu sobie odpowiedzieć na kilka istotnych pytań. Na co tak naprawdę nas stać? Na pożyczenie jak dużej kwoty możemy sobie pozwolić bez ryzyka, że ucierpią na tym nasze finanse? Czy przewidujemy wniesienie wkładu własnego, a jeśli tak – to jakiej wysokości? Interesują nas raty równe czy malejące, waluta krajowa czy obca?

Czy posiadamy zdolność kredytową na odpowiednio wysokim poziomie? Czy mamy pewność, że na naszej historii finansowej odnotowanej w Biurze Informacji Kredytowej nie znajduje się żadna skaza? Pytań tych jest oczywiście znacznie więcej, a na każde z nich musimy odpowiedzieć sobie uczciwie. Od tego bowiem zależą nie tylko warunki kredytu samochodowego, ale również i to czy podołamy temu zobowiązaniu. Umowa zwiąże nas z bankiem na kilka lat.